TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

01.09.2022

BAŞVUR
DUYURULAR
Terör Moskova Metrosunda Hortladı: 37 Ölü

Rusya’nın başkenti Moskova’da Lubyanka ve Park Kultura metrolarında meydana gelen patlamalarda 37 kişinin öldüğü ve 60 civarında insanın da yaralandığı bildirilmektedir. İlk patlama Rusya Federal Güvenlik Sevisi’nin altında bulunan Lubyanka istasyonunda metronun durağa yanaştığı sırada Moskova saatiyle 07.52’de meydana geldi. İkinci patlama ise 08.32’de Park Kultura metro istasyonunda yaşandı. Patlamalarda seçilen metro istasyonları hem en kalabalık metrolar ve hem de seçilen saat trafiğin en yoğun olduğu saatte yapılmıştır. Ayrıca kullanılan patlayıcıların da son derece güçlü olduğu anlaşılmaktadır.

Uzun süredir terör haberlerinin azalarak geldiği Rusya’dan alınan bu haber Rusya’nın terör ile mücadelesinde yeniden başa dönüldüğüne işaret etmektedir. Her iki patlamanın da üzerlerindeki bombayı patlatan iki kadın intihar eylemcileri tarafından gerçekleştirildiği açıklaması yapılmıştır. Yine yapılan tahminler patlamanın arkasında ayrılıkçı Çeçenlerin olduğu yönündedir. Ancak şimdilik patlamayı üstlenen olmadı ve bunlar sadece tahmin. Geçtiğimiz ay Rusya güvenlik güçleri İnguşetya’da yaptıkları bir operasyonla Arap kökenli üst düzey birçok teröristin de içerisinde olduğu 20 civarında ayrılıkçı radikal İslamcı teröristin öldürdüğünü duyurmuştu. Akla ilk gelen ihtimallerden birisi bu saldırının intikamının alınmış olabileceği yönündedir. Saldırının özellikle Rusya Federal Güvenlik Sevisi’nin altında bulunan metro istasyonunda olması Rus istihbarat servisine mesaj niteliği taşımaktadır. Zayıf olmasına rağmen ikinci ihtimal ise Rusya’nın güney bölgesinin yeni bir federal idari yapılanmaya gitmesi olabilir.

Moskova’da işe gidiş saatlerinde yaşanan bu patlama şehir trafiğini kilitlemiş durumdadır. Moskova metrosunda şimdiye kadar 9 saldırı meydana gelmiştir. Bu saldırılardan ilki 11 Haziran 1996 yılında yapılmıştır. Tulskaya ve Nagatinskaya metrolarında meydana gelen patlamalarda 4 kişi hayatını kaybetmiş ve 11 kişi yaralanmıştır, 1 Ocak 1998 yılında Tretekovskaya metrosunda yaşanan patlamada 3 metro çalışanı ağır yaralanmıştır. 5 Şubat 2001 yılında Beleruskaya metrosundaki patlamada 20 kişi yaralanmıştır. 6 Şubat 2004 yılında Avtozavodskaya ve Paveleskaya metrolarındaki patlamalarda 41 kişi hayatını kaybetmiş ve 700 kişi ise yaralanmıştır. 31 Ağustos 2004 yılında Rijskaya metro istasyonun yapılan bombalı saldırıda ise 10 kişi hayatını kaybetmiş ve 50 kişi ise yaralanmıştır.