TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

01.09.2022

BAŞVUR
Kurumumuz Bünyesinde Araştırma Asistanı Alınacaktır

BAŞVUR
TÜRKSAM Burslu Uzman Yetiştirme Programı

BAŞVUR
DUYURULAR
Türk Adası Taşoz’da Yunan Askeri Tatbikatı

Yunanistan sürekli olarak Lozan Antlaşması’nı ihlal ediyor. Mülkiyeti Türkiye’de olan ve gayri askeri statüdeki Taşoz adasında 14 Mart 2017’de seferberlik tatbikatı yapan Yunanistan 6 Ekim 2018’de de atışlı arazi tatbikatı yaptı. Türk Adası Taşoz’da, PARMENION-2018 Müşterek Tatbikatı çerçevesinde icra edilen AGRYPNOS FROUROS Atışlı Arazi Tatbikatı’na, Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alkiviadis Stefanis de katıldı. Tatbikatla ilgili haber ve resimler Yunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı resmi internet sitesinde yayımlandı.

Korgeneral Stefanis, tatbikatı seyir çadırından izledi. Tatbikatta gerçek mermiler ve sis bombaları kullanıldı. Tatbikatta 12,7 mm’lik uçaksavar silahları, uçaksavar taretleri ve MG3 makinalı tüfekleri de kullanıldı. Tatbikata Yunan SAT Komandoları ile Taşoz adasında yaşayan Yunan vatandaşlarından teşkil edilen milis kuvvetlerinin de katılması dikkat çekti.

Yunanistan Lozan Antlaşması’nı İhlal Ediyor!

Yunanistan, Altı Büyük Devlet Kararı ile Lozan Antlaşması’nı açık bir şekilde ihlal ediyor. Yunanistan, antlaşmaları ihlal ederek, Türk Adası Taşoz’da, 6 Ekim 2018’de atışlı arazi tatbikatı yaparken olanı biten seyredildi ve Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi.

Yunanistan ve İsrail, Petrolümüzü Çalmaya Devam Ediyor!

Yunanistan ve İsrail, Taşoz Adası Türk karasularındaki petrolümüzü çalmaya devam ediyor. Günde 3823 varil petrolümüz çalınıyor. Taşoz Adası bölgesinde bulunan 111 milyon varil petrol rezervini Yunanistan ve İsrail’e alenen teslim etti. Bir kez daha soralım;

– Yunan-İsrail ortaklığı Energean şirketine, Türk karasularında petrol arama ve Türk petrolünü çalma ruhsatını, yani hırsızlık ruhsatını kim verdi?

– Türk petrolünü çalan Energean şirketinden komisyon ve/veya bağış adı altında ücret alan Türkiye’den biri var mı?

Bir Kez Daha Hatırlatalım! Kuzey Ege Adaları Türkiye Cumhuriyeti’ne Aittir!

İkinci Balkan Savaşı’ndan sonra Londra’da düzenlenen Süfera Konferansı’nda büyük devletlerin Londra büyükelçileri, Ege adaları konusunda karar vermek üzere toplandılar. Süfera Konferansı’nda temsil edilen Altı Büyük Devlet (Almanya, Avusturya-Macaristan, İngiltere, Fransa, İtalya, Rusya), Ege adaları konusundaki ortak kararlarını, 13 Şubat 1914’te Yunanistan’a ve 14 Şubat 1914’te de Türkiye’ye birer nota ile bildirdiler.

Karara göre, Gökçeada, Bozcaada ve Meis Adası Türkiye’ye iade edildi, Yunan işgalindeki diğer Ege adaları ise silahlandırılmamak ve askeri amaçlarla kullanmamak şartıyla Yunanistan’a verildi. Yunanistan’a, adaların egemenliği değil, sadece kullanma hakkı yani zilyetlik (possession) hakkı verildi. (Prof. Dr. Hüseyin PAZARCI, Doğu Ege Adalarının Askerden Arındırılmış Statüsü, Ankara, 1986, S.3; Prof. Dr. Sevin TOLUNER, Türkiye’nin Bazı Dış Politika Sorunları, İstanbul, 2004, S.113,114; Deniz BÖLÜKBAŞI, Turkey and Greece, Londra, 2004, S.835,837)

Taşoz, Semadirek, Limni, Bozbaba, Midilli, İpsara, Sakız, Sisam ve Ahikerya adalarının mülkiyeti Türkiye’ye aittir. Anılan 9 ada, Türkiye Cumhuriyeti’nin hükümranlığında olan adalardır.