Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Türkiye-Irak Güvenlik Zirvesi: Ortak Harekât Merkezi Kuruluyor

Kaynak: TRT Haber, 20 Mart 2024

Türkiye-Irak güvenlik görüşmesinin sonuç bildirisi açıklandı. Türkiye-Irak ortak bildirisinde, "Türkiye, Irak Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından PKK'nın Irak'ta yasaklı bir örgüt olduğu yönünde alınan kararı memnuniyetle karşılamıştır" ifadeleri yer aldı.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, "Bağdat gezisine gittiğimizde Irak yönetimi PKK'yı hem yasakladığını ve terör örgütü olduğunu ilk defa kabul etti, burada deklare etti. Bu bizim için sevindirici bir şey. İnşallah bundan sonra da ortak çalışmalarımız olacak. Ortak bir harekât merkezi kuracağız." dedi.

TÜRKSAM Haber Analiz

Türkiye terörle mücadelede kararlı adımlar atmaya devam ediyor. Yurt dışı operasyonlarında Milli İstihbarat Teşkilatı ve Milli Savunma Bakanlığı aktif olarak başarılı operasyonlar gerçekleştirmekte. Bu adımların sonuncusu ise Irak yönetimi ile yapılan diplomatik görüşmeler.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler bu konuyla ilgili; "PKK terör örgütü ile 40 yıldır mücadele ediyoruz fakat 40 yıldır Irak yönetimi maalesef bunlara ne terör örgütü diyebilirdiler ne yasaklayabildiler. Kendi ülkelerinde böyle bir örgüt yaşıyor ve çok rahatsızlık duymuyorlar. Bundan önce aralık ayında Ankara'da yaptığımız görüşmede bu konunun üzerinde çok aşırı şekilde duruldu. Bağdat gezisine gittiğimizde de Irak yönetimi hem yasakladığını ve terör örgütü olduğunu ilk defa kabul etti, burada deklare etti. Bu bizim için sevindirici bir şey. İnşallah bundan sonra da ortak çalışmalarımız olacak. Ortak bir harekât merkezi kuracağız. Erbil yönetiminin bakışı çok olumlu.” açıklamasını yaptı.

Terörle mücadelede askeri operasyonlar kadar, terörle mücadele noktasında atılan diplomatik adımlar da çok önemlidir. Türkiye için büyük bir sorun teşkil eden terör problemi artık çözülmek zorundadır. Irak tarafında bulunan ve yabancı ülkeler tarafından desteklenen örgütler Türkiye’nin ekonomik, kültürel gelişimini etkilemektedir. Özellikle örgütlerin Türkiye sınırını güvensiz bir hale getirmesi sebebiyle Türkiye’nin milli güvenliği tehlike altına girmektedir. Ortak harekât merkezinin kurulmasıyla birlikte, Türkiye ve Irak, terörle mücadelede daha etkin bir işbirliği içerisine girecektir.

Bu bağlamda, Türkiye'nin terörle mücadeledeki kararlılığına ek olarak, bölgedeki diğer aktörlerle de işbirliği yaparak, terörle mücadelede daha geniş kapsamlı bir yaklaşım benimsemesi önemlidir. Bu sayede yakın gelecekte Türkiye sınır güvenliğini sağlamış ve milli güvenliği tehdit eden bu örgütü ortadan kaldırmış olacaktır.