TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

01.09.2022

BAŞVUR
DUYURULAR
Türkiye Yol Geçen Hanı Mı?

Türkiye yol geçen hanına döndü. Hudut ihlali yapan yabancılar hakkında farklı bölgelerde farklı uygulama yapılıyor. Birinci Ordu Komutanlığı bölgesinde hudut ihlali yapan Yunan askerleri tutuklanırken Ege Ordusu Komutanlığı bölgesinde hudut ihlali yapan Yunan askerlerine ve siyasetçilerine hiçbir işlem yapılmıyor. Üstelik, Ege Ordusu Komutanlığı bölgesinde, hudutlarımızı ihlal eden Yunan askerlerine ve siyasetçilerine hiçbir işlem yapmayan Ege Ordusu Komutanı Abdullah Recep, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödüllendirildi ve görev süresi bir yıl uzatıldı.

 

1 Mart 2018’de Birinci Ordu Komutanlığı bölgesinde hudut ihlali yapan iki Yunan askeri, Türk askerleri tarafından yakalanarak yargıya teslim edildi. Edirne 2. Sulh Ceza Hakimliği, hudut ihlali yapan Yunan askerlerini tutukladı.

 

FETÖ’cü hainleri Türkiye’ye teslim etmeyen Yunanistan, hudut ihlali yapan Yunan askerlerin serbest bırakılması için her türlü girişimde bulundu. Askerler serbest bırakılmayınca 13 Ağustos 2018’de, “Türkiye ile Güven Artırıcı Önlemler”i askıya aldı.

14 Ağustos 2018’de, Yunan askerler serbest bırakıldı ve ülkelerine dönüş yaptılar.

15 Ağustos 2018’de, Yunan Savunma Bakanı Kammenos, Yunan askerlerinin serbest bırakılması nedeniyle Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı telefonla arayarak teşekkür etti ve Akar’ı Yunanistan’a davet etti.

20 Ağustos 2018’de, Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos ve Genelkurmay Başkanı Evangelos Apostolakis’in talimatıyla, daha önce askıya alınan “Türkiye ile Güven Artırıcı Önlemler” yeniden yürürlüğe konuldu.

Yunanistan, 25 Ağustos 2018’de, Potami (Nehir) Partisi Genel Başkanı Stavros Theodorakis’i Aydın Eşek Adası’na göndererek Ege Ordusu Komutanlığı bölgesinde yeniden hudut ihlali yaptı. Theodorakis’in Aydın Eşek Adası’ndaki faaliyetleri kalymnos-news.gr adlı internet haber sitesinde yayımlandı.

Muhalefetteki Potami (Nehir) Partisi Genel Başkanı Stavros Theodorakis, Çipras Hükümeti ve Avrupa Birliği ile yakın ilişkileri olan bir siyasetçi.

Hiçbir engelle karşılaşmadan Aydın Eşek Adası’na gelen Theodorakis, adada bulunan işgalci Yunan askerleri ile birlikte öğle yemeği yedi. Theodorakis, basına yaptığı açıklamada, adada bulunan Yunan subaylarını övdü ve subayların Eşek Adası’nın toprak bütünlüğünü korumak için gece ve gündüz, 24 saat, güneş ve fırtına ile mücadele ettiklerini, adanın bir çakıl taşını vermemek için Türk kuvvetlerini izlediklerini söyledi. Adada konuşlu Yunan Askeri Üssü’nde gösteri yapan Theodorakis, Türkiye’ye meydan okudu.

Theodorakis, Ege Ordusu Komutanlığı bölgesinde hudut ihlali yaparak Türkiye’ye meydan okurken, olanı biteni turist gibi seyredildi. Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi.

Theodorakis’in ziyaret ettiği ve Türkiye’ye meydan okuduğu Eşek Adası, 1943 tarihli İngiliz ve 1951 tarihli Amerikan haritalarına göre 12 Ada deniz sınırının dışında ve Türk toprağıdır. Theodorakis’in ziyaret ettiği ve Türkiye’ye meydan okuduğu Eşek Adası, Türk Deniz Kuvvetleri Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanlığı’nın yayınladığı haritaya göre de Türk toprağıdır.

Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’na Sorular

 SORU 1: Komuta kademesi, Türk topraklarında dalgalanan Yunan ve Bizans bayrakları ile Türk topraklarında elini kolunu sallayarak dolaşan 5 binden fazla Yunan askerinden rahatsız olmuyor mu?

SORU 2: Yunan Potami (Nehir) Partisi Genel Başkanı Stavros Theodorakis’in Türk topraklarına girişi neden engellenmedi?

SORU 3: Birinci Ordu Komutanlığı bölgesinde hudut ihlali yapan Yunan askerleri tutuklanırken, Ege Ordusu Komutanlığı bölgesinde hudut ihlali yapan ve Türk topraklarında elini kolunu sallayarak dolaşan Yunan askerleri neden tutuklanmıyor?

SORU 4: Ege Denizi’ndeki Türk adalarında kamu düzenini sağlamaktan sorumlu Jandarma Genel Komutanlığı, başta Aydın Eşek Adası olmak üzere Türk adalarındaki kamu düzenini neden sağlamıyor?

SORU 5: İç Hizmet Kanunu Madde 35’e göre vatan topraklarının savunulması gerekirken, Ege Denizi’ndeki 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığının savunulmasını kim engelliyor?