Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
TÜRKSAM Başkanı Sinan OĞAN Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile Görüştü

TÜRKSAM Başkanı Sinan OĞAN The Russian News & Information Agency RIA Novosti ve Russian Council for Foreign and Defense Policy tarafından 2004 yılından bu yana her yıl organize edilen Valdai International Discussion Club toplantısına katılmıştır. 31 Ağustos -07 Eylül 2010 tarihleri arasında St. Petersburg-Moskova-Soçi’de gerçekleştirilen ve dünyanın alanında en tanınmış 40 ve Rusya'dan 60 uzmanının katıldığı toplantıda Türkiye’yi TÜRKSAM Başkanı Sinan OĞAN temsil etmiştir.

Valdai Formu’un resmi kısmı sonrasında TÜRKSAM Başkanı Sinan OĞAN sırasıyla; St. Petersburg Valisi Valentina Matviyenko, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Vladimir Putin ile görüşmüştür. Rusya Başbakan Yardımcısı Igor Shuvalov ile de 7 Eylül tarihinde görüşmüştür.

6 Eylül 2010 tarihinde Soçi’de Putin ile akşam yemeğine katılan Sinan OĞAN, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’e Türk-Rus ilişkilerinin özellikle enerji alanında doksanlı yıllardaki rekabet ortamından bugün işbirliğine dönüşen enerji alanını hatırlatmıştır. OĞAN bu hatırlatmanın ardından Başbakan Erdoğan ve Başbakan Berlusconi’nin Nabucco ile Güney Akım Projesi’nin rekabet etmediğini demelerine karşın kendilerinin daha önce bu iki projenin rekabet halinde olup olmadığını ve kendisinin bu konudaki fikrini sormuştur. Ayrıca Rusya Başbakanı olarak Samsun-Ceyhan Projesi hakkındaki düşüncelerini merak ettiğini bildirmiştir.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin TÜRKSAM Başkanı Sinan OĞAN’ın bu sorusu üzerine Nabucco Projesi’nin hiç şansı olmadığını belirtti. Putin konuşmasında Nabucco’nun temel sorununun hammadde tedariki konusunda garantisinin olmaması olduğunu söyledi. Putin’e göre Nabucco’nun sistemi dolduracak doğalgaz kaynağı bulunmamaktadır. Rusya’nın Nabucco’ya doğalgaz vermesinin gündemde olmadığını ifade eden Rusya başbakanı, “İran doğalgaz kaynakları bu hat için düşünülmüyor. Azerbaycan’ın doğalgaz kaynakları da az. Bir de Azerbaycan, Rusya ile de doğalgaz alım anlaşması imzaladı.” dedi. Putin ayrıca Samsun-Ceyhan konusunda Türkiye'ye söz verdiklerini ve sözlerini tutacaklarını ifade etti.

Bu konudaki Rus NTV kanalının özet yayınına aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.

http://www.ntv.ru/novosti/204455/

Bu konudaki haber için İtar-Tass’ın ilgili haberine bakılabilir.

http://www.itar-tass.com/eng/level2.html?NewsID=15466614&PageNum=0

http://www.turksam.org/tr/a2175.html