Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Rusya’da Terör Saldırısı: 60 Kişi Hayatını Kaybetti, 100'den Fazla Yaralı Bulunuyor

Kaynak: TASS Haber Ajansı, 22 Mart 2024

Rusya’nın başkenti Moskova'da Crocus City Hall isimli konser salonuna kimliği belirsiz kişiler terör saldırısı düzenledi. Son rakamlara göre, 60'tan fazla kişi hayatını kaybetti ve 100’den fazla kişi de yaralandı.

TÜRKSAM Haber Analiz

22 Mart akşamı Rusya’nın başkenti Moskova'da Crocus City Hall binasında düzenlenen konser esnasında gerçekleşen terör saldırısı dünya kamuoyunda geniş bir yankı uyandırdı. Moskova ve St. Petersburg başta olmak üzere birçok büyük şehirde güvenlik önlemleri sıkılaştırıldı ve toplu gösteriler iptal edildi.

Olayın görgü tanıkları, bir grup kimliği belirsiz silahlı adam, Picnic adlı rock grubu konserinden hemen önce lobide ve ardından konser salonunun içinde saldırıya başladı ve ardından binada patlama sesleri duyuldu. Binada çıkan yangında 12.900 metrekarelik bir alan yandı ve Rusya Acil Durumlar Bakanlığı gece saat 01.00 sıralarında yangını kontrol altına aldıklarını açıkladı. Soruşturma Komitesi tarafından sağlanan son rakamlara göre, terör saldırısında 60'tan fazla kişi hayatını kaybetti. Soruşturma Komitesi, ölü sayısının artabileceğini belirtti. 5’i çocuk olmak üzere 115 kişinin hastaneye kaldırıldığını açıklandı.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in saldırının başlamasından birkaç dakika sonra bilgilendirildiğini söyleyerek, cumhurbaşkanına ilgili tüm servisler tarafından sürekli olarak bilgi verildiğini ve Putin’in gerekli tüm talimatları verdiğini açıkladı. Kremlin ilerleyen saatlerde yaptığı açıklamada, Rusya Federal Güvenlik Servisi, Rusya İçişleri Bakanlığı, Rusya Soruşturma Komitesi ve Rusya Ulusal Muhafız başkanlarının terör saldırısı soruşturması hakkında Putin'e rapor verdiğini söyledi. Ayrıca, Rusya Acil Durumlar Bakanı Alexander Korenkov, cumhurbaşkanına insanları kurtarmak ve gerekli tüm yardımları sağlamak için alınan önlemleri anlattığı açıklandı. Federal Güvenlik Servisi, özel servislerin bir arama operasyonu yürüttüğünü söyledi. Soruşturma Komitesi bir terör saldırısıyla ilgili dava açtı. Moskova ve diğer bölgelerde 23 ve 24 Mart'ta yapılması planlanan kitlesel etkinlikler iptal edildi. Federal kültür kuruluşları da önümüzdeki günlerde böyle bir etkinlik düzenlemeyeceğini açıkladı.

ABD’nin Tepkisi

Türkiye başta olmak üzere dünyanın dört biryanından birçok ülke terör saldırısını kınadı ve taziye mesajlarını iletti. Ancak terör saldırısını kınayan ABD’den yapılan ilk açıklama dikkat çekti. Beyaz Saray’dan gelen ilk açıklamada Moskova'daki terör saldırısına Ukrayna veya Ukraynalıların karıştığına dair herhangi bir işaret görülmediği belirtildi. Beyaz Saray Basın Sözcüsü John Kirby: “Şu an için saldırıda Ukrayna’nın veya Ukraynalıların parmağı olduğuna dair bir bulgu yok.” şeklindeki açıklamasına Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova yanıt verdi: ‘Washington'daki yetkililer, bir trajedinin ortasında herhangi birinin masumiyetine ilişkin sonuçlara hangi temelde varıyor? Amerika Birleşik Devletleri'nin bu konuda güvenilir bilgisi varsa veya mevcutsa, bu bilginin derhal Rusya tarafına aktarılması gerekir ve eğer böyle bir veri yoksa Beyaz Saray'ın kimseye hoşgörü gösterme hakkı yoktur. Rusya liderliğinin de belirttiği gibi olaya karışan herkesin kimliği yetkili makamlar tarafından belirlenecek."

Saldırı öncesi ABD Rusya Büyükelçiliği tarafından ABD vatandaşlarına uyarı yönünde yapılan açıklama, ABD’nin saldırı hakkında önceden bilgi sahibi olduğu yönünde çıkarımlara neden oldu. Ayrıca Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi başkanı danışmanı Mikhail Podolyak, Kiev'in olayla bağlantılı olmadığını söyledi.

ABD’nin saldırının ilk anlarında yaptığı Ukrayna açıklaması ve ABD Rusya Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklama ile birlikte dikkat çeken bir diğer konu da IŞID’in saldırıyı üstlendiğine dair açıklaması oldu. RT News sosyal medya kanallarından hızla yayılan bu haberin, sahte haber olduğunu açıklayarak, olayın sorumluluğunu üstlenen grubun açıklaması olduğu iddia edilen ve geniş çapta paylaşılan görselin, IŞİD'in yıllar önce kullandığı bir haber şablonu üzerinden kurgulandığını açıkladı.  

Birçok ülke terör saldırısını kınadı ve insanların ölümü nedeniyle taziyelerini sundu. Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko, saldırıyı düzenleyenlerin ve faillerin adil bir şekilde cezalandırılması gerektiğine olan güvenini dile getirirken başsağlığı dileyen ilk kişiler arasında yer aldı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkenin kolluk kuvvetlerini gerekirse Rus meslektaşlarına yardım sağlamakla görevlendirdi. Aralarında bir dizi Avrupa ülkesi, Belçika, Macaristan, Almanya, İtalya, Fransa ve diğerleri, Kanada, Yeni Zelanda da dahil olmak üzere açıklama yaparak terör saldırısını kınadı.