TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

01.09.2022

BAŞVUR
DUYURULAR
Yunan Genelkurmay Başkanından Kardak’a Sanal Hava Taarruzu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.

Yunan Genelkurmay Başkanı Oramiral Evangelos Apostolakis, 05 Şubat 2018’de, Tanagra’da konuşlu 114. Hava Üs Komutanlığını ziyaret etti. Hava üssünden Mirage 2000 – 5 Savaş Uçağı ile havalanan Apostolakis Kardak Kayalıkları’nın üzerinde alçak irtifada uçtu ve Kardak Kayalıkları’na sanal hava taarruzu yaptı. Apostolakis’in uçuşu ile ilgili haber, fotoğraf ve video görüntüleri kalymnos-news.gr ve Yunan Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesinde  yayımlandı.

Atina’nın kuzey batısında bulunan Tanagra’daki hava üssünde uçuş öncesi brifing alan Oramiral Apostolakis Yunan Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Christos Christodoulou ile birlikte uçuş hattına gitti.

Yunan Genelkurmay Başkanı Oramiral Apostolakis ve Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Christodoulou, silah yüklü Mirage 2000 – 5 Savaş Uçağı’nın başında Yunan subayları ile birlikte poz verdi.

Yunan Genelkurmay Başkanı Oramiral Apostolakis Mirage 2000 – 5 savaş uçağına binerken Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Christodoulou da başka bir Mirage 2000 – 5 savaş uçağına bindi.

Oramiral Apostolakis ve Korgeneral Christodoulou’nun bindikleri uçaklara silah yüklenmiş. Her iki uçağın, havadan havaya atılan MATRA 550 roketleri ile yüklendiği görülüyor. Ayrıca uçakların gövde içinde makinalı top bulunuyor.

Tanagra Meydanı’ndan iki adet Mirage 2000 – 5 uçağı ile havalanan Oramiral Apostolakis ve Korgeneral Christodoulou, Eğriboz Yarımadası, Ahikerya Adası, İleriye Adası ve Kardak Kayalıkları’nın üzerinden alçak irtifa uçuşu yaptıktan sonra Nakşa Adası üzerinden Tanagra meydanına dönüş yaptılar. Kardak Kayalıkları’na sanal hava taarruzu yapan Oramiral Apostolakis ve Korgeneral Christodoulou, hem Kardak Kayalıklarına hem de kayalıklar üzerindeki hava hedeflerine sanal atış yaptılar. Türk hava sahasında uçan, Yunan Mirage 2000 – 5 savaş uçaklarının kokpitinden çekilen video görüntüleri de yayımlandı.

Apostolakis ve Christodoulou, gayri askeri statüdeki Ahikerya ve İleriye Adası’nın üzerinden askeri uçakla uçarak 1923 Lozan Antlaşması’nı ve 1947 Paris Antlaşması’nı ihlal ettiler. Ayrıca Türk hava sahasını da ihlal ettiler.

Türk Hava Sahası Kevgire Döndü

Oramiral Apostolakis ve Korgeneral Christodoulou’yu taşıyan iki adet silah yüklü Mirage 2000 – 5 Yunan savaş uçağı Türk hava sahasını tam 3 mil ihlal etti. Yunan uçaklarına önleme yapılmadı.  Buna karşılık 1-12 Şubat 2018 tarihleri arasında, Ege’de, Türk hava sahası ve uluslararası hava sahasında uçan 12 Türk savaş uçağı, 11 Türk nakliye uçağı (CN-235) ve 10 Türk helikopterine Yunan savaş uçakları tarafından önleme / it dalaşı yapılmış.

Ege Denizi’nde Türk hava sahasında ve/veya uluslararası hava sahasında uçan Türk uçaklarına Yunan savaş uçakları tarafından önleme yapılırken, Türk hava sahasında uçan Yunan savaş uçaklarına ve askeri helikopterlere önleme yapılmıyor. Türk hava sahası sürekli olarak ihlal ediliyor.

10 Millik Yunan Hava Sahasını Fiilen Tanınıyor

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) öncesi hükümetler döneminde Yunanistan’ın iddia ettiği 10 millik Yunan hava sahası tanınmıyordu. Mevcut durum itibarıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümetlerinin 10 millik Yunan hava sahasını fiilen tanıdığı görülüyor.

Yunanistan sürekli olarak Türk hava sahasını ihlal ederken, Türk topraklarına sanal hava taarruzu yaparak Türkiye’yi tehdit ederken Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi.