TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

01.09.2022

BAŞVUR
Kurumumuz Bünyesinde Araştırma Asistanı Alınacaktır

BAŞVUR
TÜRKSAM Burslu Uzman Yetiştirme Programı

BAŞVUR
DUYURULAR
Zeytin Dalı’nda Afrin’in Merkezine Yaklaşılırken Son Durum…

TRT Radyo Haber’de Bahadır Şerif Onaran, Elif Yeriğ, Fatih Dağdelen ve Erhan Yardımcı'nın hazırladığı Radyo Ajansı programında TÜRKSAM Güvenlik Araştırmaları Uzmanı Muhtar Can, Afrin’de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Özgür Suriye Ordusu unsurları ile ortak devam ettirdiği Zeytin Dalı Harekatı’nı değerlendirdi.

Muhtar Can’ın 1 Mart 2018 tarihli değerlendirmesinden satır başları şöyle…

“Türkiye, Orta Doğu’nun En Güçlü Ordusu”

Öncelikle Afrin Operasyonu, Türkiye için vazgeçilmez bir harekattır. Eğer Türkiye tarafından müdahale edilmeseydi Türkiye’nin yanı başında fiili bir durum oluşması ve bu durumun kalıcı hale gelmesi kaçınılmazdı. Forbes Dergisi’nin son sayısında Türk ordusunun Orta Doğu’nun en güçlü ordusu olduğu belirtildi. Bu kadar büyük bir orduya sahipken Türkiye’nin sınırlarında terör faaliyetlerine izin vermesi mümkün değildir.

“Kırsal Büyük Ölçüde Tamamlandı Önümüzde Meskun Mahaller Var”

Türkiye’nin askeri gücünü somut sonuçlar alacak şekilde kullanmadığı sürece Suriye’nin geleceğinde belli bir rol almasının mümkün olmadığını biliyoruz. Afrin Harekatı, tüm bu gerekçelerle başlamıştır. Afrin bölgesi dağlık, zeytin ağaçlarıyla doludur ve kolay bir arazi değildir. Bu zor araziyi artık birliklerimiz aşmış durumdadır. Artık düz bir alana gelinmiş, harekatın önemli bir kısmı bizim “hibrit harekat” dediğimiz arazide konvansiyonel silahlarla gerçekleşen bölümü büyük ölçüde tamamlandı. Artık bizim önümüzde meskun mahaller var.

“İHA’lara Çok İş Düşecek”

Hem jandarma hem polis birliklerimiz hendek operasyonları sürecinde çok önemli tecrübe edinmişlerdir. Bu avantaj ve tecrübeler mutlaka ki, Afrin’de sahaya yansıyacaktır. Kuşatma harekatı tamamlandıktan sonra üzerinde durulan lojistik faaliyetler ve istihbarattır. Meskun mahal operasyonunun kendine has özellikleri var, şehir savaşı anlamındadır. Teröristlerin burada yüksek ateş gücü kullanacakları ve beraberin saklanmaya çalışacaklarını biliyoruz. Burada ateş gücünden korunan çatışmada avantaj kazanacaktır. Bizim güçlerimizin de yapacağı saklanan teröristleri açığa çıkarmak olacaktır. Kullanılacak araçlar da manevra kabiliyeti yüksek olan araçlar olacaktır. Özellikle Silahlı Kuvvetler envanterine yeni giren Ejder Yalçın araçlarının büyük faydası olacaktır. Afrin merkezinde bizi çetin bir operasyon bekliyor ama teknik anlamda çok ileri bir seviyeye gelmiş durumdayız. İHA’larımıza çok iş düşecek. Adım adım ilerleyerek zafere ulaşacağız.

“Teröristler Afrin İçerisinde Saklanıyor ve Hazırlık Yapıyor”

Terörle mücadelede son süreçte silahlı kuvvetlerin bir strateji değişimi de görülüyor. Artık üs bölgelerinde terörist beklenmiyor ve araziye çıkılarak saklanılan teröristler aranıyor. Bu da teröristlerin saklanmasına meskun mahallere gizlenmesine yol açıyor. Afrin’de de benzer bir durum var. Bütün koruganlara ve hazırlıklara rağmen istediklerini elde edemeyen terörist gruplar, Afrin’e çekiliyor ve Afrin’e başka ülke ve platformlardan gelecek siyasi kararları da kapsayan desteklerle bir hazırlık içerisindeler ama güvenlik güçlerimiz bunları boşa çıkaracaktır.