Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Zeytin Dalı’nın İlk Günü Yunanistan, Türk Adasında Askeri İnşaata Başladı

Başbakan Binali Yıldırım ile Nijer Başbakanı Rafini, 24 Ocak 2018’de ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yıldırım, toplantının soru-cevap bölümünde yaptığı açıklamada, "Kardak'ta 1996'da yaşanan krizi bugüne taşımak, bununla ilgili faaliyet göstermek, yeni bir kriz oluşturmak komşuluğa yakışmaz. Biz terörle mücadele ile meşgulken komşularımızın bulanık suda balık avlama hevesine kapılması hiç yakışık almaz. Bunu da hoş karşılamayız. Ama buna benzer faaliyet olursa Türkiye olarak bizim her zaman tedbirimiz vardır. Hiç kimse endişe etmesin" dedi.

Afrin’e yönelik “Zeytin Dalı” harekâtının başladığı 21 0cak 2018 Pazar günü, Yunan askerleri tarafından Muğla Kalolimnoz Adası’nda askeri inşaat yapılmaya başlandı. Askeri inşaat haberi Hürriyet Gazetesi’nde yayımlandı. Ancak gazete ada isimlerini karıştırarak Kalolimnoz Adası’na yanlışlıkla Kalimnos Adası demiş.

Kardak Kayalıkları’na 2 mil uzaklıktaki Muğla Kalolimnoz Adası’na Yunanistan’ın İleriye (Leros) ve İstanköy (Kos) Adası’ndan roro gemisi ile kamyonlar getirilmiş. Kamyonların kasasındaki inşaat malzemeleri adadaki askerler tarafından indirilerek inşaat çalışmalarına başlanmış. Ayrıca adaya 50 kadar da Yunan askeri getirilmiş. Adadaki inşaat çalışmasının ne amaçla yapıldığı merak konusu olurken, İleriye Adası’ndan gelen Yunan savaş gemisinin Kalolimnoz Adası önünde güvenlik önlemi alması dikkat çekmiş. Kardak Kayalıkları bölgesinde devriye gezen 313 numaralı Türk Sahil Güvenlik Botu, Kalolimnoz Adası’ndaki gelişmeleri bulunduğu yerden izlemiş. Muğla Kalolimnoz Adası 6 millik Türk karasuları içinde bulunuyor.

Yunanistan, Muğla Kalolimnoz Adası’na gelip askeri inşaat yaparken, Yunan savaş gemisi Kalolimnoz Adası önünde Türk karasularını 3 mil ihlal ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve AKP Hükümeti olanı biteni izledi. Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi. Yıldırım’ın “Türkiye olarak bizim her zaman tedbirimiz vardır. Hiç kimse endişe etmesin" sözlerinin içi boş söylemler olduğu, Yunanistan’ın küstahça faaliyetlerine karşılık hiçbir tedbir alınmadığı ortaya çıktı. 2004 yılından beri Yunan işgali altında bulunan Muğla Kalolimnoz Adası’nda Yunan bayrakları ile birlikte Bizans bayrakları da dalgalanıyor. Adada konuşlu Yunan Askeri Üssü’nde 750 civarında Yunan askeri görev yapıyor.    

“Yanlışlık Düzeltilmelidir”

Hürriyet Gazetesi, askeri inşaat haberini 21 Ocak 2018’de internet sitesinden, 22 Ocak 2018’de de kâğıt baskısı üzerinden yayımladı. Gazete, Türk adası Kalolimnoz’a yanlışlıkla Yunan adası Kalimnos demiş. Google Earth haritası ile havadan çekilen video görüntülerine bakıldığında, Hürriyet Gazetesi’nde yayımlanan resmin, Muğla Kalolimnoz Adası’na ait olduğu açıkça görülmektedir.

1939 ve 1943 tarihli İngiliz haritalarında, Kalolimnoz Adası’nın, 12 Ada deniz sınırının dışında ve Türkiye’ye ait olduğu açıkça gösterilmiştir.

1951 ve 1957 tarihli Amerikan haritalarında da, Kalolimnoz Adası’nın, 12 Ada deniz sınırının dışında ve Türkiye’ye ait olduğu açıkça gösterilmiştir.

Hürriyet Gazetesi, askeri inşaat haberi ile başarılı bir habercilik sergilemiştir. Ancak Türk Adası Kalolimnoz’u, yanlışlıkla Yunan adası Kalimnos olarak tanımlamak büyük bir talihsizliktir. Hürriyet Gazetesi, logosunun altında bulunan “Türkiye Türklerindir” ifadesi ve doğru habercilik ilkeleri doğrultusunda yanlışlığı düzeltmelidir. Gazetenin internet sayfasındaki haberin başlığı, “Türk adası Kalolimnoz’a askeri inşaat” olarak düzeltilmeli ve haber içindeki Kalimnos Adası ifadeleri yerine Kalolimnoz Adası yazılmalıdır. Gazetenin kâğıt baskısında da düzeltilmiş ifadeler kamuoyuna duyurulmalıdır.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Tümünü görüntüle