Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Azerbaycan’da Erken Parlamento Seçimleri

Kaynak: Euronews, 28 Haziran 2024

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, cuma günü Milli Meclis’in feshedilmesini ve 1 Eylül 2024 tarihinde erken parlamento seçimlerinin yapılmasını emreden bir kararname yayınladı. Geçtiğimiz hafta Yeni Azerbaycan Partisi, ülkenin 11-22 Kasım 2024 tarihleri ​​arasında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin 29. Taraflar Konferansı’na (COP 29) ev sahipliği yapması nedeniyle ‘‘Meclisin feshedilmesi ve Kasım ayında yapılması planlanan genel seçimlerin iki ay öne alınması’’ önerisini parlamentoya sundu. Öneri parlamento tarafından onaylandıktan sonra Cumhurbaşkanı Aliyev kararı Anayasa Mahkemesi’ne gönderdi. Anayasa Mahkemesi perşembe günü kararın anayasaya uygun olduğuna karar verdi. Seçimlerin normalde 2025 tarihinde yapılması planlanıyordu.

TÜRKSAM Haber Analiz

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ulusal Meclisi feshederek ve erken parlamento seçimleri çağrısında bulunarak ülkenin siyasi arenasında önemli bir adım attı. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi, seçimlerin 1 Eylül 2024 tarihinde yapılması için tarihi belirledi. Aliyev’in lideri olduğu iktidardaki Yeni Azerbaycan Partisi’nin (YAP) önerisi üzerine Meclis, ülkenin 11-22 Kasım tarihleri ​​arasında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansı’na (COP 29) ev sahipliği yapması nedeniyle ‘‘Meclis’i feshetmesi ve kasım ayında yapılması planlanan genel seçimleri iki ay öne çekmesi’’ için Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e başvurmuştu.

Aliyev, 1990’ların başından beri Ermeni kontrolü altında olan Karabağ’ın işgal altında olan bölgelerini II. Karabağ Savaşında kazandığı zaferden sonra Azerbaycan topraklarına katarak popülaritesi arttıran bir liderdir. Azerbaycan güçlerinin 19 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştirdiği anti-terör operasyonun ardından Karabağ’daki ayrılıkçı hükümet teslim olmaya zorlandı ve Karabağ’ın tamamı Azerbaycan kontrolüne geçti. Uluslararası olarak tanınmayan ‘‘Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’’ de ortadan kalktı ve Cumhurbaşkanı Aliyev gücünü bir kez arttırdı.

2003 yılından bu yana iktidarda olan Aliyev, 7 Şubat 2024 tarihinde yapılan seçimleri yüzde 92’den fazla oy alarak yeniden Cumhurbaşkanı seçildi ve 125 sandalyeli parlamentoda Yeni Azerbaycan Partisinden 69 milletvekili bulunuyor. Milli Meclis, Yeni Azerbaycan Partisi’nin erken seçim çağrısını 21 Haziran’da yapılan Genel Kurul’da oylamaya sundu. Oylama da 105 evet ve 1 hayır oyu ile Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e erken parlamento seçimleri yapılması çağrısında bulunulmasına karar verildi. Azerbaycan Anayasa Mahkemesi, Milli Meclis’in feshedilmesinin ve erken seçim yapılmasının Azerbaycan Anayasası’na uygun olduğuna karar verdi. Görev süresi sona eren Milli Meclis’teki koltukların dağıtılmasıyla ilgili olarak, Yeni Azerbaycan Partisi’nin çoğunluğu yeniden kazanması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Aliyev’in bu hamlesi, ülkenin gelecekteki siyasi yönünü belirlemede kritik bir rol oynayacak.