TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

27.10.2022

BAŞVUR
Kurumumuz Bünyesinde Araştırma Asistanı Alınacaktır

21.09.2022

BAŞVUR
TÜRKSAM Burslu Uzman Yetiştirme Programı

27.10.2022

BAŞVUR
DUYURULAR
Paşinyan KGAÖ Sonuç Bildirisini İmzalamadı

Kaynak: AA, 24 Kasım 2022

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan aleyhine karar koyduramadığı Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) zirvesine yönelik bildiriyi imzalamadı.

Paşinyan, Ermenistan’ın başkenti Erivan’da KGAÖ’nün Kolektif Güvenlik Konseyi toplantısında konuştu.

Azerbaycan’ın, Mayıs 2021’den bu yana Ermenistan topraklarından 140 kilometrekareyi işgal ettiğini iddia eden Paşinyan, “KGAÖ’den bu konuda ne bekliyoruz? Bu gerçeğin, açıkça formüle edilmiş bir siyasi değerlendirme olarak ifade edilmesi. Ermenistan ile Azerbaycan arasında sınır yoktur diyerek böyle bir değerlendirmeden kaçınmak, KGAÖ’nün sorumluluk bölgesinin olmadığını, sorumluluk bölgesi yoksa örgütün de olmadığını öne sürmektir.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan ordusunun, Mayıs 2021’den önceki konumuna dönmesi gerektiğini savunan Paşinyan, “Ermenistan, KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyi’nin bu geri çekilmeyi sağlayacak gerekli siyasi ve diplomatik çalışmaları Azerbaycan ile hızlandırmasını teklif ediyor.” diye konuştu.

KGAÖ’nün sonuç bildirisinde Ermenistan’ın hassasiyetlerini tam olarak göz önünde bulundurmadığına işaret eden Paşinyan, “Bu nedenle, KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyi Bildirisi ve Ermenistan’a yardım konulu ortak eyleme yönelik belgenin yeterince sonuçlandırılmış olduğuna inanmıyorum ve bu belgeleri imzalamaya hazır değilim.” dedi.

TÜRKSAM Haber Analiz

II. Karabağ Savaşı sonrasında, Azerbaycan-Ermenistan arasında sınır ihtilafı ortaya çıkmıştır. Ermenistan, Azerbaycan’ın Karabağ üzerindeki hakimiyetini kabul etmeyerek sınır tacizlerinde bulunması ve her fırsatta farklı mecralarda Azerbaycan aleyhine politika üretme ve uygulama gayreti içerisinde olduğu görülmektedir. Bu bağlamda iki ülke arasındaki bölgesel açmazı ve ikili ilişkileri normalleştirme amacıyla çeşitli görüşmeler düzenlenmiştir. Ermenistan hükümeti, katılmış olduğu bu organizasyonlarda diyalog sürecine ve normalleşmeye hazır bulunduğunu ifade etse de hem sahada hem de fırsatını bulduğu farklı mecralarda aksi yönde bir yaklaşım sergilemiştir. Ermenistan’ın bu yaklaşımı Kollektif Güvenlik Konseyi Zirvesi’nde de gözlemlenebilmektedir.

Karabağ Zaferi ile birlikte 10 Kasım 2020 tarihinde yapılan anlaşmayı vatana ihanet olarak değerlendiren Ermeni halkının refleksleri ve Paşinyan’a karşı tutumu ile birlikte 31 Ekim 2022 tarihinde düzenlenen Soçi zirvesini konu alan çalışmamızda değerlendirilmişti. Ermenistan halkının ihanet olarak gördüğü konu anlaşma, Azerbaycan’ın Karabağ zaferine karşı bir direnç oluşturmakta ve Ermenistan’ın ikili ilişkileri normalleştirme amacıyla katılım sağladığı mecralardaki yaklaşımlarını tutarsız kılmaktadır.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Tümünü görüntüle