Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Pençe Kılıç Hava Operasyonu ve Doğu Akdeniz

Kaynak: NTV, 21 Kasım 2022

Suriye ve Irak'ın kuzeyine yeni bir hava harekâtı düzenlendi. Gece saatlerinde başlayan Pençe Kılıç harekatıyla 89 terör hedefi imha edildi. İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırının ardından yeni bir harekât bekleniyordu. MSB'den yapılan açıklamada "Hesap zamanı, alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor" denildi. Hava harekatının BM Antlaşmasının 51. maddesinden doğan meşru müdafaa hakkı doğrultusunda gerçekleştirildiği bildirildi. Mersin'deki Polis Evi ve İstiklal Caddesi'ndeki bombalı terör saldırılarının ardından Suriye'nin kuzeyi adres olarak gösterilmişti. Bir harekât için hazırlık yapıldı ve düğmeye basıldı.

 

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) operasyonu "Hesap zamanı, alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor" mesajıyla duyurdu.

MSB'den yapılan açıklamada Pençe Kılıç hava harekatının terörü kaynağında yok etmek amacıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

"89 HEDEF İMHA EDİLDİ"

Millî Savunma Bakanlığı, operasyonda çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği ve 89 hedefin imha edildiğini açıkladı.

MSB'nin açıklamasında "Teröristler tarafından ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan Irak kuzeyindeki Kandil, Asos, Hakurk ile Suriye kuzeyindeki Arap Pınarı, Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgelerine Pençe Kılıç Hava Harekâtı başarıyla icra edilmiştir." denildi.

Harekatta savaş uçakları, lazer güdümlü ve sığınak delici bombalarla onlarca hedefi imha etti. Sınırda konuşlu topçu bataryaları da harekata destek verdi.

Harekatta ağırlıklı olarak Suriye'nin kuzeyinde YPG kontrolündeki Ayn El Arap, Tel Rıfat ve Derik çevresindeki hedefler imha edildi.

Hava harekatının Irak ayağında ise Sincar ve çevresindeki terör hedefleri bombalandı.

Öte yandan, Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye'de bugüne kadar 5 harekât düzenledi. Pençe Kılıç harekatıyla uzun zaman sonra ilk kez hava harekâtı düzenlenmiş oldu. Suriye hava sahasında kontrol uzun zamandır Rusya ve ABD'nin elinde bulunuyor.

 

 

TÜRKSAM Analiz

Uzun zamandır Suriye’nin kuzeyinde Pençe serisi harekatları düzenleniyordu. Türkiye’nin gerek terör gerek düzensiz sığınmacı akınına karşı tedbir almasının en önemli yolu da güney sınırından geçmektedir. Uzun zamandır devam eden harekatlarda hava operasyonlarının en büyüğü dün 20 Kasım’da gerçekleştirildi. Terör sorununu temelinden çözmeyi hedefleyen Türkiye aynı zamanda Güney sınırından Akdeniz’e çıkan yolun YPG unsurları tarafından ele geçirilmesine karşı da durmak istemektedir. Bu operasyonu sadece terör saldırısı ve sığınmacı sorunu ile değil bir yandan da daha önceki yazılarımızda da ele aldığımız Doğu Akdeniz’e açılan yolun kimin elinde olacağı sorusu üzerinden de okumak gerekmektedir. Son zamanlarda artan enerji ihtiyacı ve pek çok ülkenin enerji bağımlılığı Doğu Akdeniz’de bulunan hidrokarbon yakıtlarının değerini günbegün artırmaktadır. Bu da Doğu Akdeniz’deki paylaşım sorununun daha da kritik hale gelmesine neden olmaktadır. Türkiye bir yandan Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın bölgedeki kışkırtıcı ve hukuksuz mücadelelerine karşı politikalar geliştirirken bir yandan da PKK/PYD unsurlarının Akdeniz’e açılmasının önüne geçmek istemektedir. Bu da Türkiye’nin, Kıbrıs’ın doğusundan da tehlikeyle karşı karşıya kalmasına engel olacak bir girişim olacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Tümünü görüntüle