Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Terörde İş Birliği Neden Önemlidir?

Kaynak: AA, 15 Aralık 2022

Bakan Çavuşoğlu: Beklentimiz Belçika'da Çok Faal Olan PKK Kuruluşlarına Karşı Tedbir

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Belçika Dışişleri, Avrupa İşleri, Dış Ticaret ve Federal Kültürel Kurumlar Bakanı Hadja Lahbib'e, "Sizden beklentimiz Belçika'daki şu anda çok faal olan PKK kuruluşlarına karşı tedbir almanız ve mücadele etmeniz." dedi.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Belçikalı mevkidaşı Lahbib ile görüşmesinin ardından Dışişleri Bakanlığında düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Mevkidaşının Türkiye'nin Irak ve Suriye'deki terör hedeflerine yönelik olası bir kara harekâtı konusunda "endişelerini" dile getirmesinin ardından söz alan Çavuşoğlu, Türkiye'nin terörle mücadelesinde sivillere ve sivil altyapıya hiçbir zaman zarar vermediğini, doğrudan teröristleri hedef aldığını vurguladı.

Çavuşoğlu, "Keşke Irak, DEAŞ'a olduğu gibi PKK'ya karşı da bu mücadelesini yürütebilse ve ülkesinden temizleyebilse." diye konuştu.

Sincar Anlaşması'nın neden ve nasıl uygulanmadığını da mevkidaşına anlattığını aktaran Çavuşoğlu, "Suriye'de müttefikimiz ABD ve Rusya keşke 2019 anlaşmasında sözlerinde dursaydı da buralar temizlenseydi. Tamam, 'saldırı olduğu zaman teröristi kınayalım ama bu arada Türkiye herhangi bir şey yapmasın, sonra tekrar saldırı olursa yine kınarız dayanışma gösteririz', o öyle olmaz." ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin terörle mücadelede ne gerekiyorsa uluslararası haktan doğan haklarını kullanabileceğini belirterek şöyle devam etti:

"Suriye'den son 2 yılda gelen 2 bin saldırının sadece 2 tanesi, Irak'tan son bir yıl içinde gelen 937 saldırıdan sadece 2 tanesi herhangi bir Avrupa Birliği ülkesine ya da ABD'ye gelseydi bu ülkeler ne yapardı? Sessiz mi kalırdı? Sessiz kalmazdı."

TÜRKSAM Haber Analizi

Avrupalı pek çok ülkede PKK destekçilerinin ve üyelerinin çok rahatlıkla faaliyet gösterdiği, yıllardır konuşulan ve eleştirilen bir meseledir. Almanya, Belçika, Hollanda, Fransa özellikle bu alanda PKK yapılanmalarına yıllarca göz yummuş ve hala daha göz yummaya devam etmektedir. Bu devletlerden bazıları ve ABD, teröristlerin sadece gösterilerine ve toplanmalarına değil aynı zamanda silah desteği vererek de PKK terör örgütüne destek olmaktalardır.

2001’de ulus aşan terör saldırıları sonrasında ABD’nin her alanda güvenlik çalışmalarını ve eylemlerini baştan yazdırdığı düşünüldüğünde Avrupa ülkelerinin bu konudaki çifte standardı kendi aleyhlerinedir. Bu açıdan düşünülerek bu devletlerin bazı şeyleri gözden geçirmesi ve Türkiye’nin tek bir sivilin dahi canına zarar gelmemesi için pek çok zaman kendi askerini dahi riske attığı operasyonlara destek olması ve terörle mücadelede kendi ülkelerinde bulunan yasadışı faaliyetler yürüten teröristlerin kontrolünü sağlaması ve onları Türkiye adaletine teslim etmesi gerekmektedir.

Türkiye yıllardır bu konuyu dillendirse de Avrupa teröre destek vermeye devam etmiş konunun sadece insani boyutuna dikkat çekerek Türkiye'nin hata yapmasını beklemiş ancak bu gerçekleşmeyince de haber kanallarında yalan haberler yapmışlardır.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun haklı talepleri ve sitemleri doğrultusunda hareket etmeleri kendi lehlerine de gelişmelerin yaşanmasına sağlayacaktır. Özellikle NATO’da en önemli ordularından birine sahip Türkiye, Avrupa’nın pek çok korkusunun garantisi olarak görülmektedir. Bu sebeple Avrupalı devletlerin TSK’nın terörle mücadelesini desteklemesi ve Türkiye ile iş birliğini geliştirmesi bölgede hem bu ülkelerin hem de Türkiye’nin elini kuvvetlendirecektir.