Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Türk Devletleri, Diaspora Görüşmeleri için Bakü-Şuşa Toplantılarına Başladı

Kaynak: Azerbaycan Diasporası, 20 Aralık 2022

Türk Devletleri Teşkilatı'nın (TDT) Diaspora Sorunlarından Sorumlu Devlet Kurumlarının başkanlarının katıldığı uluslararası Bakü-Şuşa forumu katılımcıları Bakü’deki Şeref ve Şehitler Sokaklarını ziyaret ettiler.

Türk Devletleri Teşkilatına üye ülkelerin Diaspora Sorunlarından Sorumlu Devlet Kurumlarının Başkanlarının katıldığı Uluslararası Bakü-Şuşa Forumu Bakü'de başladı.

Bakü’de başlayan Forum, yarın Şuşa'da çalışmalarına devam edecek. Konuyla ilgili Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspora Komitesi Başkanı Fuad Muradov: “Türk Devletleri Teşkilatına üye ülkelerin diasporası bugün Bakü'de... Sorunlardan sorumlu devlet kurumlarının başkanlarının Uluslararası Bakü-Şuşa Forumu yarın Şuşa'da çalışmalarına devam edecek.” dedi.

Türkiye Yurtdışı ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkanı Abdullah Eren: "Uluslararası Bakü- Şuşa forumu çok önemli". dedi. Eren: “Azerbaycan ve Türkiye diaspora örgütleri arasında çok yakın bir iş birliği var. Bu iş birliğini daha da güçlendireceğiz.” sözlerini ekledi.

TÜRKSAM Haber Analiz

Türk Devletleri Teşkilatı Diaspora İşlerinden Sorumlu Bakanlar ve Kurum Başkanları 4. Toplantısı 19 Kasım 2021 tarihinde online olarak gerçekleştirilmiştir. Neredeyse bir yıl sonra oldukça önemli bir yer seçilerek başkanlar yeniden bir araya geldi. 2021 yılında gerçekleşen toplantıda Türkiye’den YTB Başkanı Abdullah Eren katılmıştı. Bu yılda sorunluluğu YTB’nin devam ettirdiği görülmektedir. 4. zirvede ev sahipliği; Kazakistan Cumhuriyeti Enformasyon ve Sosyal Kalkınma Bakan Yardımcısı Serik Egizbayev'e aitti. 2021 yılı diğer katılımcıları Özbekistan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu bünyesinde Yabancı Ülkelerle Etnik İlişkiler ve Dostça İşbirliğinden Sorumlu Komite Başkanı Rustambek Kurbanov, Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspora İşlerinden Sorumlu Devlet Komitesi Başkan Yardımcısı Elşad Aliyev ve Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'na Bağlı Dış Göç Dairesi Başkanı Taştanbek Kaimazarov idi. 2021 yılında Türk Devletler Teşkilatı 2040 Vizyonu doğrultusunda gerçekleşen toplantıda diaspora faaliyetlerinde iş birliğinin artırılması ve 2022 eylem planı hazırlanmıştır. Bu yılki toplantı için de önümüzdeki yıllar için yeni planların oluşturulması beklenmekte ve geçen yıl yapılan bir yıllık eylem planında nelerin geçekleştiğinin gözden geçirilmesi beklenmektedir.

Diaspora faaliyetleri Türkiye ve Azerbaycan açısından oldukça mühimken aslında tüm Türk Devletleri için bir o kadar önemli olması gerekmektedir. Türkiye ve Azerbaycan üzerindeki Ermeni yalanlarının ortaya çıkarılması, ülkelerin yürüttükleri uluslararası yardım kampanyalarının duyurulması, Karabağ, Kıbrıs, Adalar, Hocalı Katliamı, Ermeni Soykırım Yalanları gibi önemli konularda uluslararası kamuoyunun oluşturulması oldukça mühimdir. Özbekistan, Kırgızistan ve tüm katılımcı ülkelerinde bu tarz toplantıların kendi devletleri içinde faydalı olacağın Türk devletlerinin her anlamda yakınlaşmasının ülkelerin çıkarlarına olacağına yönelik açıklamaları bulunmaktadır. Azerbaycan’ın diaspora faaliyetlerinde pek çok devlete göre daha başarılı olduğu söylenebilir. Bugün ve yarın yapılacak toplantılardan çıkan planların takip edilmesi ve sıkı sıkıya uygulanması halinde, Türk devletlerinin dünya kamuoyundaki imajı daha da iyi hale gelecektir.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Tümünü görüntüle