Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Türkiye ile Somali Arasında Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması İmzalandı

Kaynak: BBC, 9 Şubat 2024

Türkiye ve Somali savunma bakanları, ikili ilişkileri ve bölgenin istikrarını geliştirmek amacıyla savunma ve ekonomik işbirliği anlaşması imzaladı.

Yaşar Güler, Perşembe günü düzenlenen askeri törenle Somalili mevkidaşı Abdülkadir Muhammed Nur'u Ankara'da resmi konuk olarak karşıladı. İkili görüşmelerin ardından heyetler arası toplantılara başkanlık edildi.

TÜRKSAM Haber Analiz

Afrika ülkeleri ile ilişkilerin geliştirilmesine önem veren Türkiye, Afrika ile tarihi bağlarını güçlendirmek ve iş birliğini geliştirmek amacıyla 1998 yılında "Afrika'ya Açılım Eylem Planı"nı uygulamaya koydu. Bu plan, Türkiye'nin Afrika ile ilişkilerinde önemli bir dönüm noktası oldu.

Resmi olarak Türkiye Cumhuriyeti ile Somali arasındaki ilişkiler 1979 yılında Mogadişu Büyükelçiliği'nin açılmasıyla başlamıştır. Fakat 1991'deki iç savaş nedeniyle bu büyükelçilik kapatılmıştır. Türk dış politikasında Afrika açılımının önem arz etmesi nedeniyle Afrika kıta ülkeleri ile ilişkiler özellikle son yıllarda ortak eylem planı ve iş birlikleri çerçevesinde geliştirmeye yönelik birçok adım atılmıştır. Bu bağlamda Türkiye ve Somali arasındaki ilişkileri geliştirmeye yönelik çalışmaların hız kazandığı görülmektedir. 8 Şubat 2024 tarihinde imzalanan ‘Somali ve Türkiye Arasındaki Ekonomik Çerçeve Anlaşması’, iki ülke arasındaki tarihi ve kültürel bağları daha da güçlendirmeyi ve ekonomik kalkınmayı teşvik etmeyi amaçlayan önemli bir adımdır. Bu anlaşma, sadece ticari ilişkileri geliştirmenin ötesinde, daha geniş bir iş birliği vizyonunun temelini oluşturmaktadır.

Anlaşmanın imzalandığı toplantıda iki ülke için savunma ve güvenlik politikalarına ilişkin hem iki ülkeyi hem de bölgeyi ilgilendiren konularda görüş alışverişi yapıldığı açıklandı. Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada iki devlet arasındaki askeri işbirliğinin her zamankinden daha önemli olduğunu ve bu alandaki iş birliğini daha da güçlendirmeye kararlı olduklarını vurgulayarak şöyle devam etti:

"Bugün imzaladığımız Savunma ve Ekonomik İşBirliği Çerçeve Anlaşması'nın, ikili askeri ilişkilerimizin gelişmesine önemli katkıda bulunacağına inanıyorum. Somali, vatan sevgisiyle dolu gençlerini eğiterek oluşturduğu Gorgor Taburları ile milli ordu oluşumunda önemli bir başarı yakalamış ve Afrika'da bir rol model haline gelmiştir. Türkiye olarak, Somalili kardeşlerimizin bu başarısına katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. İlişkilerimizin önümüzdeki dönemde de artarak devam etmesi ortak dileğimizdir."  açıklamasında bulunarak ilişkilerin önemine ve devamlılığına vurgu yapmıştır.

Ayrıca bu anlaşma, iki ülke arasındaki ticaret hacmini önemli ölçüde artırmayı ve Türk yatırımlarını Somali'ye çekmeyi amaçlamaktadır. Bu sayede Somali'de iş imkanları yaratılacak ve ekonomik kalkınma hızlanacaktır. Türkiye, Somali'nin altyapısının geliştirilmesine yardımcı olmak için teknik uzmanlık ve finansal kaynak sağlayacaktır.  Bu kapsamda Türkiye’nin desteği Somali'de yollar, limanlar, havaalanları ve enerji tesisleri gibi temel altyapı projeleri inşa edilecektir.

Afrika kıtası, doğal kaynaklar açısından zengin bir bölge olmasıyla birlikte, hızla büyüyen bir tüketici tabakasına sahiptir. Bu sebeple Türkiye için, Afrika'da altyapı projelerinden inşaata, sağlık hizmetlerinden eğitim alanına kadar birçok alanda iş birliği fırsatları ortaya çıkmaktadır. Türkiye’nin Afrika ülkeleriyle diplomatik ilişkilerini güçlendirerek bölgesel ve küresel meselelerde birlikte hareket etme politikaları oldukça önemli olup, bu anlaşmalar her iki tarafın da faydalarına hizmet eden güçlü bir siyasi ve askeri iş birliği ortamı sağlamaktadır.